Aroma masáž, aroma terapia.

Natália Masáže
Dátum : 10. december 2018

Aroma masáž  je unikátna kombinácia dvoch najvyhľadávanejších masážnych techník, pri ktorých dochádza k maximálnemu uvoľneniu tela a mysli. Pri aromamasáži sa používa masážny olej, ktorý je obohatený rôznymi druhmi esenciálnych olejov. Tieto masážne oleje sú vytvorené špeciálne pre relaxáciu a ukľudnenie organizmu. Vôňa týchto olejov, ktoré sú výhradne prírodné, vyvoláva príjemné pocity ešte aj po niekoľkých hodinách.

Aromaterapeutická masáž pozitívne ovplyvňuje celkový telesný stav (pôsobí na fyzické úrovni), zároveň však pôsobí i na úrovni emoční. Aromaterapeutická masáž navodzuje relaxáciu, zmierňuje vplyv stresu, podporuje krvný a lymfatický obeh, pomáha organizmu vyrovnať sa so záťažou, uvoľňuje svaly a tkanivá, podporuje regeneráciu, zlepšuje akútne a chronické stavy, znižuje riziko vzniku komplikácií, výrazne pomáha pri psychosomatických problémoch a je účinnou prevenciou celej rady ochorení.

Aroma masáž   sa tiež neskrátene nazýva aj ako aromaterapeutická masáž. Táto masáž je druh relaxačnej masáže, ktorý je spojený s používaním éterických vonných olejov a ich liečivými účinkami. Táto masáž vďaka svojim príjemným, jemným, dlhým ťahom telo pomaly uvoľňuje. Vysoko účinné esenciálne oleje prenikajú do tela cez pokožku ale zároveň sú aj vdychované ich výpary. Pri aromamasáži sa tieto éterické oleje z pokožky dostavajú do lymfatického a krvného obehu. Je teda dôležité, aby sa masírovaný po aromamasáži nesprchoval a tak tieto oleje môžu pôsobiť na organizmus.

Éterické oleje  sú vonné koncentrované výtažky z rastlín a získavajú sa tradičnými metódami akými sú destilácia alebo lisovanie za studena. Tieto metódy uchovajú terapeutické vlastnosti rastlín, ktoré sú použité na extrakciu vonných látok. Rôzne časti rastlín ako sú kvety, plody, korene, listy, kôra, drevo, obsahujú éterický olej a dávajú nám tak najúčinnejšie prírodné liečebné prostriedky. Každý olej má svoje jedinečné vlastnosti, ktorých sa využívajú pre špecifické účely. Niektoré vlastnosti majú mnohé oleje spoločné a to sú antiseptické a antibakteriálne účinky. Niektoré oleje stimulujú telo, myseľ či emócie, iné naopak ukludňujú. Éterické oleje sú pre každého klienta vyberané cielene tak, aby napomáhali odstraňovať jeho zdravotné ťažkosti a uviedli jeho organizmus do rovnováhy.

Aromaterapeutická masáž je vhodná na liečenie problémov týkajúcich sa stresu a pre zlepšenie problémov spojených s emocionálnym stavom pacienta. Niekedy môže po aromamasáži prísť u niektorých klientov aj k reakcii, ktorá sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, ako únava, bolesť hlavy, zriedkavo zvýšená teplota, alebo nevoľnosť. Netreba sa toho zľaknúť, jedná sa totiž o prirodzenú reakciu tela.

Tak ako je zrejmé už zo samotného názvuaroma masážvyužíva podobne ako u aromaterapie, účinky rôznych vôní na náš organizmus. Aromaterapeutická masáž je relaxačná masáž spojená s liečivých účinkami éterických olejov. Rastlinné silice sú látky rozpustné v rastlinných olejoch. Tieto sa pred samotnou masážou miešajú v rôznych pomeroch. Samotný výber éterických olejov záleží hlavne na potrebách a požiadavkách samotného klienta. Niektoré oleje sú vhodné pre stimuláciu organizmu a mysle iné naopak pre ukľudnenie. Podľa toho aj zvolí samotné tempo masáže. Pomalšie tempo s plynulými a jemnými hmatmi má relaxační účinok a naopak hlbšie, silnejšie hmaty sa využívajú pri stimulačnej masáži.

V priebehu masáže sa olej príjemnými a jemnými pohybmi vtrie do pokožky a kde potom preniká do drobných vlásočníc a ďalej do krvného obehu. Éterické oleje pôsobia hneď dvojakým spôsobom. Do organizmu vnikajú pokožkou a nakoľko ide o prchavé látky, tie sú tiež vdychované a pomerne rýchlo sa dostávajú do čuchového centra odkiaľ ďalej ovplyvňujú nervový systém a pôsobia na psychický stav klienta.


Indikácie:
 • Stimulácia lymfatického a krvného obehu.
 • Posilňuje imunitný systém, zlepšuje tvorbu bielych krviniek, podporuje látkovú výmenu.
 • Posilňuje nervový systém.
 • Udržuje pružnosť tkaniva, spomaľuje starnutie.
 • Zrychlenie procesu celkového očištěnia organizmu.
 • Uvoľňuje endorfíny, čím pomáha navodzovať pocit šťastia.
 • Uvoľňuje svalové bolesti a napätie.

Kontraindikácie:
 • Masáž je nevhodná pri otvorených ranách a pri modrinách, kožnej infekcii.
 • Po nedávnej operácii.
 • Pri infekčných ochoreniach vrátane chrípky, alebo horúčky.
 • Pri vysokom krvnom tlaku.
 • Je nevhodná pri nádorových ochoreniach, po chemoterapii.
 • Po konzumácii ťažkého jedla a po požití alkoholu.
 • Pri infekčnom ochorení kože, vyrážkach alebo otvorených ranách.
 • Nevhodná pre tehotné ženy a ľudí s problémami so srdcom.
 • Pokiaľ máte nejaké zdravotné problémy, poraďte sa so svojim lekárom.