Klasická masáž, alebo Švédska masáž.

Masáže Natália
Dátum : 06. december 2018

Klasická masáž slúži jedinému cieľu a to pomôcť človeku pri zdravotných problémoch, či dodať telu i duši pokoj a harmóniu. Klasická masáž pomáha regenerovať telo po fyzickej záťaži, športových výkonoch, pomáha obnovovať hybnosť tela, ktorá je narušená vplyvom sedavého zamestnania a rovnako slúži aj ako prevencia pred poruchami pohybového aparátu. Klasická masáž je základným druhom všetkých masáží. Táto masáž aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh v organizme, a tento lymfatický obeh následne zlepšuje okysličenie organizmu a odlev škodlivých látok z tela. Klasická masáž zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov. Táto masáž pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a vo veľkej miere sa podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu.

Klasická masáž je súbor viacerých masážnych hmatov, ktoré vykonáva masér na tele s liečebným alebo preventívnym účinkom. Masáž vyvoláva v tele miestne a celkové reakcie. Miesto účinok masáže sa prejavuje v oblasti kože urýchleným odstraňovaním jej povrchových zrohovatených vrstiev, zvýšením sekrécie potných žliaz a normalizáciou napnutej kože. Vplyvom masáže dochádza k vyprázdňovaniu povrchových žíl a lymfatických ciest, zvyšuje sa prekrvenie, zlepšuje sa prísun živín, kyslíka a ochranných látok, a naopak, urýchľuje sa odstraňovanie škodlivín a únavy. Zlepšuje činnosť svalov a tkanín, znižuje sa bolestivosť. Celkový účinok masáže je v zmene vegetatívnej rovnováhy, v zrýchlení látkovej premeny, zmene vnútorného prostredia a činnosti žliaz s vnútornou sekréciou a tiež pozitívne ovplyvňuje stav centrálnej nervovej sústavy. Je indikovaná u reumatických, neurologických, ortopedických, poúrazových a pooperačných stavoch, ale aj u niektorých ochorení dýchacieho ústrojenstva, u funkčných porúch a pri rekonvalescencii.

Masáž zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb. Má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce (ak masáž postupuje od srdca ku končatinám) alebo povzbudzujúce (ak masér začína končatinami a postupuje smerom k srdcu). Pri masáži sa používajú lokálne masážne prostriedky, najčastejšie voda a nedráždivé mydlo, eventuálne masážna emulzia, oleje alebo vhodné krémy. Klasická masáž môže byť čiastočná (chrbát, šija atď., trvá cca 20 - 30 minút) alebo celková (celé telo, trvá cca 40 - 60 minút).

Jednoducho povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na tele môže stať pružnejšou, môžete predchádzať bolestiam, ktoré bývajú z dôsledku stuhnutého svalstva v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížovej oblasti. Táto masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia. Okrem toho aj samotný dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia.

Pri klasickej masáži ide o ručnú stimuláciu cielených mechanických podnetov, hmatov tela klienta, alebo vybraných časti tela, ktoré obsahujú nielen úkony hnetacie ako je trenie, vytieranie a roztieranie a hnetenie, ale aj rôzne nárazové úkony ako je tepanie a chvenie. Tieto masážne techniky podporujú vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly. Tiež zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť.

Klasická masáž prebieha v ležiacej polohe na nahú pokožku. Podoba masáže a aj dĺžka jej trvania záleží na konkrétnych požiadavkách klienta. Masáž je možné absolvovať nie len ako celkovou masáž, ale tiež masáž zameranú na presnú, konkrétnu časť tela. Táto je potom masírovaná jemnými dlhými hmatmi po presne určitých bodoch pri relaxačnej hudbe. Pri takejto masáži sa na spríjemnenie relaxácie môžu použiť aromatické oleje.

Klasická masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení. Cieľom tejto masáže je uvoľnenie stuhnutého svalstva, bolestivé skrátenie svalu a väzív, je vhodná aj ako príprava na liečebný telocvik. Okrem toho sa odporúča aj pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách, pri chronických reumatických ochoreniach, pri niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenia rán, pri ochoreniach pohybového aparátu.


Indikácie:
 • Klasická masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení.
 • Cieľom masáže je uvoľnenie stuhnutého svalstva, bolestivé skrátenie svalu a väzív, je vhodná aj ako príprava na liečebný telocvik.
 • Masáž je vhodná pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách.
 • Odporúča sa pri chronických reumatických ochoreniach.
 • Pri niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenia rán
 • Pri ochoreniach pohybového aparátu.
 • Vhodnosť masáže treba konzultovať so svojim lekárom.

Kontraindikácie:
 • Masáž je nevhodná pri horúčkovitých, akútnych zápalových a infekčných ochoreniach, alebo keď ide o stavy, keď je podozrenie, že by o takéto stavy mohlo ísť.
 • Neodporúča sa pri stave mimoriadnej únavy alebo vyčerpania, nádorových ochoreniach.
 • Neodporúča sa pri krvácavých ochoreniach, pokročilej ateroskleróze, pokročilej osteoporóze, ochoreniach žlčníka a močových ciest.
 • Masáž nie je vhodná ani pri pooperačných stavoch v dutine brušnej a hrudníku či pri kŕčových žilách dolných končatín.
 • Klasická masáž nie je vhodná pre pacientov s ochoreniami chrbtice, predovšetkým krčného alebo bedrového úseku. Mali vhodnosť klasickej masáže konzultovať s lekárom.

V priebehu masáže dochádza ku zvýšenému prekrvení tkaniva v masírovanej oblasti, podpore trávenia a stimulácii látkové výmeny. Toto umožňuje zvýšené vylučovanie odpadných látok z tela. Masáž napomáha tiež k odstraňovaniu nahromadenej miazgy v niektorých orgánoch. Zaisťuje rovnomerné prekrvenie tela alebo masírovanej časti tela a zároveň zlepšuje prúdenie energie. Ak sa používa na masáž aromatický olej tak tento ovplyvňuje tiež mozog a centrálný nervový systém a teda aj psychický stav.