Reflexná masáž.

Masáže Natália
Dátum : 06. december 2018

Reflexná masáž sa zameriava na pôsobenie na reflexné plôšky a to najčastejšie na chodidlách, preto sa nazýva aj reflexná masáž chodidiel. Táto masáž nepriamo vplývala na vnútorné orgány v organizme. Na chodidlách sa totiž nachádzajú reflexné plôšky, ktoré majú spojitosť s vnútornými orgánmi v našom tele, ale aj s vonkajšími ako sú napríklad uši a oči. Stlačením či stimuláciou konkrétnej plôšky na našom chodidle dochádza k aktivácii samoliečebnej sily v danom orgáne ktorý má spojitosť so stimulovanou plôškou.

Reflexnú masáž si kľudne môžeme predstaviť ako písanie na klávesnici PC. Pri stlačení konkrétnej klávesy sa nám v texte zobrazí konkrétne písmeno. Veľmi zjednodušene to môžeme povedať aj o reflexnej masáži.

Čo je a čo teda reflexná masáž dokáže? Reflexná masáž nám pomôže nájsť disharmóniu v našom organizme na základe citlivosti konkrétnej plôšky na chodidle. Takto si môžeme určiť, ktorý orgán máme oslabený, preťažený, alebo potrebuje našu zvýšenú starostlivosť. Pomocou reflexnej masáže môžeme organizmus nášho tela prečistiť a spriechodniť. Môžeme ňou podporiť zdravotný stav masírovaného organizmu, očistiť ho a harmonizovať. Reflexnou masážou si dokážeme zlepšiť aj metabolizmus organizmu.

Reflexnou masážou vieme zistiť o zdravotnom stave nášho organizmu veľa informácií. Tieto informácie môžeme potom použiť ako východiskové informácie pri aplikácii ďalších masáží, ako napríklad lymfatické masáže a meridiánové masáže. Reflexná masáž je pomerne spoľahlivá, rýchla a praktická pomôcka na určovanie nášho celkového zdravia, pohody, fyzickej a psychickej kondície.

K nášmu zdravému životnému štýlu bezpochyby patrí aj zaslúžený relax. Neexistuje iný spôsob, nič lepšie ako uvoľnenie, pokoj a pocit, že náš organizmus načerpáva novú energiu. A takéto pocity nám dáva aj reflexná masáž chodidiel, pri ktorej sa okrem príjemného rozmasírovania unavených nôh uvoľní aj vnútro nášho organizmu. V poslednej dobe môžeme stále viac počuť alebo čítať o reflexnej masáži ako dokonalom relaxe. Čítame o jej účinkoch na internete alebo v časopisoch a tak isto čerpáme informácie od ľudí, ktorí túto masáž vyskúšali. Aj napriek tomu mnohí nevedia, čo presne reflexná masáž predstavuje a na čo je zameraná. Nesmieme zabúdať, že existujú rôzne typy reflexných masáží.

Ako taká reflexná masáž prebieha, závisí hlavne od maséra, alebo masérky. Záleží to na ich znalostiach, zručnostiach a hlavne v empatickom prístupe k masírovanej osobe. Postup reflexnej masáže je takpovediac stanovený a masér, masérka by ho mali dodržiavať. Naše reflexné plôšky sa stláčajú podľa presného určeného poradia a postupnosti, takže nemôžme ich stláčať len tak bez pravidiel a postupnosti. Pri reflexnej masáži sa treba držať čínskeho pentagramu a využíva sa tu vzájomné pôsobenie orgánov. Pri určitej kombinácii stláčania plôšok môžeme orgány stimulovať, alebo utlmiť. Reflexná masáž je preto chápaná ako stimulácia bodov na chodidlách, ale rovnaké reflexné plôšky máme na aj dlaniach, ušiach a dokonca aj v oku. Samozrejme na chodidlách je ich účinok najsilnejší. Prevádza sa aj reflexná masáž chrbta, kde sa pracuje s rôznymi bodmi ležiacimi tesne popri stavcoch na dráhe močového mechúra. Nezabúdajte, že naše telo je doslova popretkávané stovkami rôznych bodov, ktoré sa používajú pri reflexných masážach, ale aj pri ošetrovaní meridiánov z pohľadu starej čínskej medicíny.

Reflexná masáž je osvedčený pomocník a často sa pri nej dozvieme, čo presne nás trápi. Svaly si toho veľmi veľa pamätajú. Pravidelnou reflexnou masážou si pomáhame zlepšovať naše zdravie. Už len tým, že pri tejto reflexnej masáži dochádza k stimulácii orgánov a orgánových systémov či našej lymfy. Tým sa naše telo prebudí a spustí sa v ňom niekoľko samoliečebných procesov, ktoré pri dodržaní pravidelných masáží pokračujú. Týmto rastie aj naša odolnosť voči okolitým vplyvom, zvyšuje sa naša imunita, očisťujeme si svoj organizmus a cítime sa celkovo v lepšej kondícii. Reflexnou masážou sa dá orgán dokonca aj vyliečiť, ale k tomu je potrebná aj aktívna spoluúčasť klienta a určitá zmena jeho doterajšieho štýlu života a návykov.


Indikácie:
 • Funkčné a chronické organické ochorenia vnútorných orgánov.
 • Poruchy prekrvenia hlavne na dolných končatinách.
 • Funkčne, degeneratívne a niektoré chronické reumatické ochorenia chrbtice a kĺbov.
 • Poúrazové a pooperačne stavy.
 • Vegetatívne a hormonálne poruchy regulácie.
 • Svalová námaha, ochorenia kĺbov, bolesti chrbtice, tráviace problémy.
 • Bolestivé poruchy menštruácie a problémy s menštruačným cyklom.
 • Bolesti hlavy rôzneho pôvodu, prechladnutia, chronické dýchacie ochorenia alebo ochorenia čelových a vedľajších dutín, imunitný systém.
 • Vhodnosť reflexnej masáže konzultujte so svojim lekárom.

Kontraindikácie:
 • Masáž sa neodporúča pri vysokej horúčke, akútnych zápaloch srdcovo-cievnej sústavy a lymfatickej sústavy.
 • Aneuryzma, transplantácia orgánu, cudzie teleso v tele v blízkosti životne dôležitom orgáne, melanóm.
 • Akútne zápaly a stavy, ktoré vyžadujú absolútny kľud na lôžku.
 • Reflexnú masáž neaplikovať pri horúčkovitých a infekčných ochoreniach.
 • Neaplikujeme pri zápaloch kože a hnisavých ochoreniach kože.
 • Masáž sa v každom prípade nevykonávať v oblasti nádorov a pri zhubných nádorov vôbec.
 • Panvová reflexná masáž sa nevykonáva pri tehotenstve a pri menštruácii.
 • Pri zdravotných problémoch sa radšej treba poradiť so svojim lekárom či je vhodná pre váš organizmus reflexná masáž.